CLEARONIL 50 mg ROZTWÓR DO NAKRAPIANIA DLA KOTÓW, OCHRONA PRZECIW PCHŁOM DO 5 TYGODNI, OCHRONA PRZECIW KLESZCZOM DO 1 TYGODNIA
Jedna pipetka o pojemności 0,5 ml zawiera:
Substancja czynna:
- fipronil 50 mg
Substancje pomocnicze:
- butylohydroksyanizol (E320) 0,10 mg,
- butylohydroksytoluen (E321) 0,05 mg
Postać farmaceutyczna:
- Roztwór do nakrapiania. Klarowny, bladobursztynowy roztwór.
Wskazania lecznicze:
U KOTÓW:
Leczenie inwazji pcheł (Ctenocephalides felis). Produkt zachowuje skuteczność owadobójczą przez okres do 5 tygodni w przypadku pcheł (Ctenocephalides felis). Produkt wykazuje skuteczność roztoczobójczą w przypadku inwazji kleszczy z gatunku Dermacentor reticulatus po upływie tygodnia od podania; niemniej nie obserwowano skuteczności roztoczobójczej bezpośrednio po zastosowaniu leczenia oraz po upływie dwóch tygodni od leczenia. Jeśli w momencie zastosowania produktu na ciele zwierzęcia obecne są kleszcze tego gatunku, jest możliwe, że nie wszystkie zginą w przeciągu pierwszych 48 godzin, natomiast wszystkie osobniki zostaną wyeliminowane w ciągu tygodnia.
Dawkowanie i droga(i) podawania
- Podanie przez nakrapianie.
- Wyłącznie do użytku zewnętrznego.
- Stosować miejscowo na skórę używając 1 pipetki na zwierzę.
Wyjąć pipetkę z blistra. Pipetkę trzymać w pozycji pionowej i odłamać górną część zatyczki, tym samym otwierając pipetkę. Rozdzielić palcami sierść, aby odsłonić skórę zwierzęcia. Przyłożyć końcówkę pipetki bezpośrednio do odsłoniętej skóry i delikatnie ścisnąć. Wycisnąć mniej więcej po połowie zawartości w dwóch miejscach wzdłuż grzbietu kota, najlepiej u podstawy głowy i pomiędzy łopatkami. Ścisnąć pipetkę kilka razy, aby upewnić się, że całość przewidzianej dawki została podana. Unikać nakładania
roztworu na sierść oraz nie wcierać roztworu w skórę.
Podanie produktu we wskazany sposób minimalizuje prawdopodobieństwo, że zwierzę zliże roztwór po podaniu. Należy zadbać o to, by sierść nie została nadmiernie zwilżona produktem, ponieważ w miejscu podania wyglądać będzie na posklejaną. Jeśli jednak do tego dojdzie, wygląd sierści wróci do normy w ciągu 24-48 godzin po zastosowaniu. Badania produktu z udziałem kotów dostarczyły względnie mało danych w tym zakresie, natomiast z badań na psach wynika, że w przeciągu 24-48 godzin po podaniu na sierści mogą pojawić się kryształki i może dojść do nieznacznego łuszczenia.
Harmonogram leczenia:
Minimalny odstęp między kolejnymi podaniami wynosi 4 tygodnie. W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność wydłużenia tego okresu. Stosownej porady należy zasięgnąć u lekarza weterynarii.
Przeciwwskazania:
U KOTÓW:
Nie stosować u kociąt poniżej 2. miesiąca życia i (lub) o masie ciała poniżej 1 kg. Nie stosować u zwierząt w złym stanie zdrowia, zwierząt leczonych lub wracających do zdrowia po okresie choroby. Nie stosować u królików! Stosowanie produktu może spowodować działania niepożądane, a nawet śmierć. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt:
W okresie spodziewanego skutecznego działania produktu (tj. po upływie jednego tygodnia) kleszcze są eliminowane i odpadają od żywiciela w ciągu 48 godzin od inwazji, przy czym zazwyczaj nie dochodzi do odżywiania się krwią żywiciela. Ponieważ po zastosowaniu leczenia może dojść do przyczepiania się pojedynczych osobników, nie można wykluczyć transmisji chorób zakaźnych przenoszonych przez kleszcze. W większości przypadków martwy kleszcz samoistnie odpadnie od skóry żywiciela, niemniej pozostałe kleszcze można łatwo usunąć za pomocą delikatnego pociągnięcia. Pchły często przedostają się ze zwierzęcia do jego koszyka, na wyściółkę legowiska lub stałe miejsca odpoczynku na dywanach lub tapicerowanych meblach, stąd w przypadku znacznej inwazji pcheł miejsca te powinny zostać poddane działaniu odpowiedniego środka owadobójczego w momencie rozpoczęcia leczenia, a następnie być regularnie odkurzane. Nie dopuszczać, by zwierzę często pływało i unikać częstego kąpania zwierzęcia z użyciem szamponu, ponieważ zachowanie skuteczności produktu w takich przypadkach nie było badane. Optymalne przeciwdziałanie w przypadku obecności pcheł w gospodarstwie domowym z większą liczbą zwierząt domowych powinno polegać na zastosowaniu odpowiedniego środka owadobójczego wobec wszystkich psów i kotów w gospodarstwie domowym.
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt:
Unikać kontaktu z oczami zwierzęcia. W razie przypadkowego dostania się produktu do oka, należy niezwłocznie
i dokładnie przemyć je wodą. Nie stosować produktu na rany lub uszkodzoną skórę. Ważne jest, aby produkt został podany w miejscu, z którego zwierzę nie może go zlizać. Należy również zapobiec wzajemnemu wylizywaniu się zwierząt po leczeniu. Bezpieczeństwo tego produktu nie było przedmiotem badań, w których doprowadzano do przedawkowania lub w których stosowano podania wielokrotne z uwagi na fakt, że profil bezpieczeństwa substancji czynnej i pozostałych substancji pomocniczych został już dobrze poznany.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom:
Ten produkt leczniczy weterynaryjny może powodować podrażnienie błon śluzowych i oczu. Stąd też należy unikać kontaktu z ustami lub oczami. W razie przypadkowego kontaktu z oczami należy niezwłocznie i dokładnie przemyć oczy wodą. Jeśli podrażnienie oka utrzymuje się, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić
lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie. Unikać kontaktu zawartości z palcami. Jeśli dojdzie do takiego kontaktu, należy umyć ręce wodą z mydłem. Umyć ręce po użyciu produktu. W trakcie stosowania produktu nie wolno palić, pić ani spożywać pokarmów. Osoby o znanej nadwrażliwości na fipronil lub jakiekolwiek składniki produktu powinny unikać kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami nie jest wskazany zanim miejsce podania produktu nie wyschnie. Nie należy zezwalać dzieciom na zabawę z leczonymi zwierzętami do momentu wyschnięcia miejsca podania. Zaleca się zatem, aby nie stosować produktu w ciągu dnia, ale dokonać podania wczesnym wieczorem. Wkrótce po zabiegu zwierzęta nie powinny spać z właścicielami,
w szczególności z dziećmi.
Inne środki ostrożności:
Produkt może uszkodzić malowane, lakierowane lub innego rodzaju wykończone powierzchnie lub wyposażenie gospodarstwa domowego.
Działania niepożądane (częstość i stopień nasilenia)
Jeżeli dojdzie do wylizywania miejsca podania, może pojawić się krótkotrwałe, intensywne ślinienie, które spowodowane będzie głównie rozpuszczalnikami zawartymi
w produkcie. Wśród bardzo rzadkich, spodziewanych działań niepożądanych zgłaszano przejściowe odczyny skórne w miejscu zastosowania (łuszczenie się skóry, miejscowa utrata sierści, podrażnienie skóry, swędzenie i zaczerwienienie) oraz uogólnione podrażnienie skóry lub utratę sierści. W rzadkich przypadkach, po zastosowaniu obserwowano nadmierne ślinienie się oraz odwracalne objawy z układu nerwowego (np. pobudliwość, przygnębienie) lub wymioty.