Ochrona psa i kota przed kleszczami – poznaj sprawdzone sposoby
Nadejście wiosny to niestety nie tylko wzrost temperatur, ale też wielki powrót kleszczy. Jak każdy opiekun psa lub kota zastanawiasz się, jak chronić swoje zwierzę przed tymi pasożytami. Co robić, żeby chronić psa i kota przed kleszczami? Jakie są sprawdzone sposoby na długotrwałą ochronę przeciw kleszczom dla naszych czworonożnych przyjaciół? Jak wybrać preparat na kleszcze dla psa lub kota?
Kleszcze stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla dużych i małych psów oraz kotów. Te małe pajęczaki przenoszą choroby (tzw. choroby odkleszczowe), które dla czworonogów mogą być nawet śmiertelne. Borelioza, babeszjoza czy erlichioza to poważne zagrożenie, o którym należy pamiętać wiosną, latem, a nawet jesienią. Walka z chorobami, które przenoszą kleszcze, może być nie lada wyzwaniem – lepiej więc zapobiegać. Zobacz, jak zabezpieczyć psa i kota przed ukąszeniem kleszcza. Poznaj sprawdzone sposoby, które odstraszają kleszcze i są skuteczne zarówno w przypadku kotów oraz psów. Sprawdź preparaty na kleszcze dla kota i psa w sklepie Cztery Łapki!
Jak chronić psa i kota przed kleszczami – obroża na kleszcze
Na spacerze łatwo psu lub kotu złapać kleszcza. Ich sierść jest idealnym schronieniem dla pasożytów. Przeciwpasożytnicze obroże na kleszcze dla psów i kotów to wyjątkowo popularny środek ochrony przeciwkleszczowej. Obroża jest nasączona substancjami czynnymi, które działają odstraszająco na kleszcze. Tego rodzaju środek jest użyteczny głównie w okolicach szyi i głowy. Co ważne, obroża musi stykać się ze skórą szyi, aby preparat przeniósł się na skórę zwierzęcia. Odpowiednio stosowane obroże przeciwkleszczowe są bezpieczne dla zwierząt. Pamiętaj jednak, aby nie stosować tej samej obroży u psa i kota – oba te środki zawierają inne substancje, które dla innego zwierzaka mogą być toksyczne. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Obroże zabijają kleszcze, ale chronią też przed pchłami. Zakładając obrożę kotu lub psu, upewnij się, że możesz zmieścić dwa palce pod obrożą. Pamiętaj też, aby odciąć nadmiar materiału obroży, aby zwierzę nie ściągnęło jej łapkami.
Wygodne krople na kleszcze dla psa i kota
Kolejnym popularnym środkiem, który skutecznie chroni zwierzęta domowe przed kleszczami, są kropelki przeciwkleszczowe. Ich zastosowanie jest tak samo proste, jak w przypadku obroży. Wystarczy, że preparat z pipety wlejesz na grzbiet, pomiędzy łopatki (u małych psów) lub wzdłuż kręgosłupa (u dużych psów). Takie miejsce aplikacji zwiększa skuteczność kropli i zapobiega zlizywaniu kropel na kleszcze przez zwierzę. Krople najlepiej dopasować do zwierzęcia podczas wizyty u lekarza weterynarii. Należy dobrać je do wagi i gatunku zwierzaka. W przypadku kropli na kleszcze dla psów należy ograniczyć kąpiele psa na czas stosowania preparatu. Ważne jest, aby krople wniknęły w skórę, a nie w sierść Twojego kota lub psa – to istotne z punktu widzenia skuteczności w działaniu przeciw kleszczom.
Dodatkowe zabezpieczenie – szampony i spraye przeciw kleszczom
W szczycie sezonu kleszczowego warto zastosować też dodatkowe środki ochrony pod kątem kleszczy. Szampony, spraye i pianki na kleszcze dla kotów i psów zapewniają raczej jednorazową ochronę przed pasożytami. Aplikację szamponu należy ponawiać po każdym zmoczeniu sierści. W praktyce szampon warto zastosować na przykład w sytuacji, kiedy znajdziesz na sierści psa kilka kleszczy i po ich usunięciu pęsetą chcesz mieć pewność, że żaden kleszcz Ci nie umknął. To też dobre rozwiązanie w przypadku pcheł.
Spraye na kleszcze dla kota lub psa to preparaty do stosowania miejscowego, doraźnego. Spray szybko zabija kleszcze, a w połączeniu z szamponem będzie dobrą ochroną na przykład dla zwierzaka, który spędza dużo czasu, buszując w wysokiej trawie lub w lesie. To dobre rozwiązanie w przypadku młodych zwierząt, u których nie zawsze można zastosować mocniejsze preparaty.
Co na kleszcze dla psa i kota?
W ochronie pupila przeciw kleszczom nic nie zastąpi uważności i regularności w działaniu. Warto przestrzegać kilku prostych zasad:
- Po każdym spacerze na własną rękę sprawdzaj sierść psa lub kota w poszukiwaniu nieproszonych gości.
- Zawsze miej pod ręką pęsetę do wyciągnięcia kleszczy – preparaty odstraszające i pęseta stosowane razem są gwarancją najwyższej skuteczności ochrony przed chorobami odkleszczowymi.
- Dobieraj preparat na kleszcze do wagi zwierzęcia.
- Na bieżąco usuwaj kleszcze – kleszcz nie wkłuwa się od razu, lecz szuka miejsca z odsłoniętą skórą, na przykład na uszach, brzuchu lub pod pachwinami.
Kleszcze nie muszą być dłużej problemem. Jeżeli chcesz zapewnić swojemu zwierzakowi maksymalną ochronę przed pasożytami, połącz kilka metod zwalczania kleszczy. Wyposaż psa lub kota w obrożę na kleszcze lub użyj kropli, regularnie sprawdzaj sierść i zaopatrz się w narzędzie do wyciągania pasożytów. Regularność i szybka reakcja to niezawodny sposób na kleszcze.
Wszystkie niezbędne środki na kleszcze dla kotów i psów znajdziesz w sklepie Cztery Łapki!