Wsparcie żywieniowe dla kotów z idiopatycznym zapaleniem pęcherza. Uzupełniająca karma dla kotów zawierająca N-acetyloglukozaminę i L-tryptofan w smacznej i wygodnej płynnej postaci. Podawanie codzienne zapewnia żywieniowe wspomaganie poziomów glikozaminoglikanów w błonie śluzowej ściany pęcherza i pomaga w utrzymaniu prawidłowej czynności układu nerwowego.
Idiopatyczne zapalenie pęcherza kotów (FiC).
Wiele badań wykazało, że idiopatyczne zapalenie pęcherza (FiC) jest problemem złożonym, wynikającym z powiązań dróg moczowych z układem nerwowym, układem hormonalnym oraz z różnymi praktykami hodowlanymi i środowiskiem kota.
Charakterystycznym objawem FiC jest jałowe zapalenia pęcherza moczowego oraz występującym owrzodzeniem nabłonka pęcherza moczowego, jego stan zapalny i zwłóknienie (Bufngton i wsp.) FiC może wynikać ze zmian w warstwie ochronnej pęcherza złożonej z glikozaminoglikanu (GAG), który wyściela pęcherz moczowy (Re Hurst i wsp.).
Struktura i funkcja ściany pęcherza moczowego
Ściana pęcherza ma 3 warstwy - błonę śluzową, podśluzówkę i mięśniówkę.
Błona śluzowa jest najbardziej wewnętrzną warstwą i wyściela pęcherz, moczowód i cewkę moczową. Błona śluzowa jest wyłożona komórkami urotelialnymi, a warstwa glikozoaminoglikanu (GAG) pokrywa powierzchnię tych komórek.
Warstwa GAG zapobiega przyklejaniu się mikrobów i kryształów do wyściółki pęcherza i utrzymuje aktywną obronę przed bakteriami (R.e. Hurst i in.). Unikalne właściwości barierowe urotelialnej błony powierzchniowej pęcherza pozwalają na przechowywanie w nim moczu (Lavelle i wsp.).
Stres - wpływ na układ nerwowy oraz neurogenne stany zapalne.
Jakikolwiek defekt w warstwie urotelialnej i GAG może spowodować przenikanie moczu do ściany pęcherza moczowego, a jego składniki mogą kontaktować się z nerwami czuciowymi i powodować neurogenne zapalenie pęcherza. Nerwy czuciowe, głównie niezmielinizowane włókna eferentne (włókna C) znajdują się w warstwie podśluzowej. Kiedy włókna C są stymulowane przez czynniki wyzwalające, takie jak stres lub składniki moczu, sygnały bólowe wysyłane są do mózgu, a substancja neuroprzekaźnikowa P (substancja P-„SP”) jest uwalniana przez zakończenia nerwowe.
Oddziaływanie SP z receptorami w ścianie pęcherza moczowego powoduje wzrost przepuszczalności naczyń, co powoduje ból, stan zapaleny, zwiększoną przepuszczalność ściany pęcherza i degranulację komórek tucznych. Degranulacja komórek tucznych prowadzi do uwolnienia mediatorów zapalnych, co może dodatkowo pobudzać włókna C.
Objawy kliniczne kociego idiopatycznego zapalenia pęcherza (FiC) obejmują: Trudność i ból podczas oddawania moczu (dyzuria).
- Zwiększona częstotliwość oddawania moczu (częstomocz).
- Krew w moczu (krwiomocz).
- Oddawanie moczu poza kuwetą i niekontrolowane oddawanie moczu.
- Całkowite zatrzymanie oddawania moczu.
- Zmiany behawioralne.
- Oddawanie moczu poza kuwetę.
- Agresja.
Walka ze stresem
L-tryptofan jest aminokwasem i prekursorem neurotransmiterów: serotoniny i melatoniny. Serotonina jest również znana jako “hormon szczęścia” i odgrywa rolę w zdolnościach poznawczych i uczenia. Zapewniają one stabilizacje nastrojów, regulując wzorce snu oraz kontrolując apetyt i trawienie.
Suplementacja FURINAID PLUS pozwala uzupełnić zasoby L-tryptofanu, który może poprawić nastrój i złagodzić stres oraz lęk u kotów.
W badaniu Pereiry i wsp. oceniano możliwy wpływ L-tryptofanu na ogólne zachowanie kotów i skuteczność krótkoterminowej suplementacji L-Tryptofanu, w szczególności skuteczność terapeutyczną w odpowiedziach behawioralnych związanych z zaburzeniami lękowymi i stresem.
Obserwowano 25 kotów w różnych domach (10 samców, 15 samic), po suplementacji L-tryptofanem wszystkie stereotypie (p 0,05), zachowanie agonistyczne (p <0,01), zachowania afiliacyjne i eksploracyjne (p <0,01) zmniejszyły swoją częstotliwość. Zanieczyszczenie domu, drapanie i agonistyczne interakcje wewnątrz grupy znacznie zmniejszyły się (p <0,05). Wyniki te sugerują, że suplementacja L-tryptofanu ma wpływ na zmianę częstotliwości zachowań związanych ze stresem i zmniejsza objawy lękowe.
Uzupełnienie ochronnej warstwy GAG.
Badania na kotach wykazały, że wydalanie GAG (glikozaminoglikanów) jest zmniejszone u kotów z śródmiąższowym zapaleniem pęcherza (Buf ngton i wsp.). Panchaphanpong i in. ocenili wpływ doustnego podawania N-acetyloglukozaminy (NAG) na stężenie GAG w osoczu i moczu u kotów z FiC i stwierdzili, że podawanie codziennie 250 mg NAG istotnie zwiększało jego stężenie w osoczu po 21 dniach leczenia. FURINAID PLUS zawiera N-Acetyloglukozaminę i zapewnia GAG, które będą przyczepiać się do uszkodzonego nabłonka dróg moczowych i zmniejszą przepuszczalność pęcherza.
FURINAID PLUS pomaga regenerować i utrzymać warstwę ochronną GAG.
NAG jest metabolizowana inaczej niż inne formy glukozaminy. Jest ona składnikiem dalszego etapu tworzenia GAG niż inne formy glukozaminy: D-glukozoaminy NAG GAG. NAG jest pobierana przez wątrobę i inne tkanki oraz jest mniej dostępna do naprawy chrząstki (Kayne i wsp.). Dzięki czemu codzienne karmienie FURINAID PLUS będzie wpływać na właściwy poziom GAG na powierzchni błony śluzowej ściany pęcherza moczowego.
- Trudność i ból podczas oddawania moczu (dyzuria).
- Zwiększona częstotliwość oddawania moczu (częstomocz).
- Krew w moczu (krwiomocz).
- Oddawanie moczu poza kuwetą i niekontrolowane oddawanie moczu.
- Całkowite zatrzymanie oddawania moczu.
- Zmiany behawioralne.
- Oddawanie moczu poza kuwetę.
- Agresja.
Objawy kliniczne kociego idiopatycznego zapalenia pęcherza (FiC) obejmują:
- FiC może dotyczyć kotów w każdym wieku, ale dotyczy głównie kotów w wieku średnim i młodym.
- Koty z nadwagą.
- Kastrowane koty są bardziej podatne.
- Koty Perskie są bardziej predysponowane.
- Występuje zarówno u kotów jak i kotek.
- Stres jest czynnikiem wyzwalającym - przeprowadzka, podróż, zmiany pogody lub zmiana rutyny domowej.
Zarządzanie FiC
Redukcja stresu przez:
- Zapewnienie bezpiecznego czystego miejsca, w którym kot może oddawać mocz.
- Unikanie zakrytych kuwet i stosowanie bezzapachowego, nierozgałęzionego rodzaju ściółki.
- Ograniczenie liczby zwierząt w jednym domu.
- Zapewnienie kotu możliwości drapania i zabawy może pomóc złagodzić stres.
Zachęcanie do picia większej ilości wody poprzez:
- Zapewnienie świeżej wody pitnej.
- Stosowanie fontanny wodnej.
- Stosowanie wielu misek z wodą lub dodawanie wody do jedzenia.
Skład:
N-Acetyloglukozamina 6,25% w / v,
Pieczone przyprawy mięsne (pochodzące z Saccharomyces Cerevisiae).
dodatki na 1 litr
L-Tryptofan 8 000 mg
Dawkowanie
Należy dobrze wymieszać FURINAID PLUS z karmą.
Każdego kota karmić indywidualnie.
Przez pierwsze 14 dni: 6 ml dziennie.
Podtrzymująco: : 4 ml dziennie.Pompka dozująca dołączona do opakowania dozuje 2 ml.